Strona główna Porady Wybór faktora – praktyczne wskazówki

Wybór faktora – praktyczne wskazówki

Usługi faktoringowe dostępne na polskim rynku przeznaczone są dla bardzo zróżnicowanego kręgu odbiorców. Z uwagi na odmienne warunki poszczególnych ofert wybór właściwego faktora może stanowić dla przedsiębiorcy twardy orzech do zgryzienia.

Z roku na rok wzrasta popularność produktów faktoringowych. Ten rosnący popyt nie pozostaje bez wpływu na podaż, dzięki czemu na polskim rynku stale obserwujemy wzrost liczby faktorów oraz oferowanych przez nich usług.

Faktor – którego wybrać?

Polski rynek jest niezwykle zróżnicowany pod względem podmiotów, które świadczą usługi faktoringowe. Są to przede wszystkim banki, dla których faktoring jest jednym z wielu produktów w ofercie. Świadczeniem wyłącznie usług faktoringowych zajmują się również utworzone przez banki duże firmy, które często wykorzystują placówki swojej macierzystej organizacji do obsługi faktorantów. Na polskim rynku obecne są także firmy faktoringowe, które wchodzą w skład dużych organizacji gospodarczych. Ostatnią grupą faktorów są niewielkie i niezależne firmy oraz pośrednicy rynku wierzytelności.

Ta ogromna różnorodność faktorów przekłada się na znaczne zróżnicowanie świadczonych przez nie usług. Dzięki temu każdy przedsiębiorca, który poszukuje faktoringu, ma do dyspozycji szeroki wachlarz odmiennych ofert. Niestety ogrom możliwości utrudnia znalezienie właściwego faktora. Konieczność przejrzenia wielu propozycji i żmudnego porównywania ich warunków może okazać się dla przedsiębiorcy ogromnym wyzwaniem. Na jakie elementy powinien zwrócić uwagę przy wyborze faktora?

Wiarygodność

Wybierając faktora należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego reputację. W tym celu warto sprawdzić, czy faktor obsługuje podmioty gospodarcze, o których można w sieci znaleźć oficjalne informacje. Na tym etapie można również pokusić się o sprawdzenie internetowych rankingów firm faktoringowych, by zyskać niejakie rozeznanie w popularnych markach i oferowanych przez nie usługach.

Profesjonalizm faktora potwierdza przede wszystkim jego przynależność do różnorodnych organizacji branżowych, a przede wszystkim do Polskiego Związku Faktorów (PFZ). PFZ dba o zachowanie wysokich standardów przez podmioty zrzeszone w swoich szeregach. Przynależność do tej organizacji może być postrzegana jako gwarancja rzetelności i uczciwości.

Oferta

Ze względu na ogromne zróżnicowanie polskiego rynku część faktorów swoje usługi kieruje do wąskiego grona odbiorców, specjalizując się w konkretnej niszy, np. w obszarze faktoringu eksportowego. Przed wyborem konkretnego faktora należy zatem dokładnie przeanalizować potrzeby własnej firmy. Przedsiębiorca powinien dobrze się zastanowić nad tym, jakiego rodzaju faktoringu potrzebuje.

Wybór faktora powinna poprzedzać analiza dotycząca wielkości limitu niezbędnego finansowania. Kwota ta zależy w dużej mierze od skali działania danej firmy oraz jej potrzeb finansowych. Sprawdzenie limitu finansowania pomaga odsiać te firmy faktoringowe, których usługami nie jesteśmy zainteresowani.

Przy wyborze usługi faktoringowej należy także wziąć pod uwagę maksymalne terminy płatności akceptowane przez faktora oraz konsekwencje, które będą się wiązały z potencjalnymi opóźnieniami w spłacie. Warto również sprawdzić, jakie kroki podejmie faktor w celu ściągnięcia należności od nierzetelnego kontrahenta.

Nie tylko finansowanie

Wybierając firmę faktoringową, przedsiębiorca musi zdecydować, czy interesuje go wyłącznie samo finansowanie, czy chce skorzystać także z różnorodnych usług wspomagających biznes.

Usługi oferowane przez firmy faktoringowe:

  • finansowanie faktur,
  • monitorowanie spłat faktur,
  • zarządzanie należnościami.

Dzięki usługom dodatkowym przedsiębiorca otrzymuje pełny obraz tego, jak kształtują się jego zobowiązania finansowe. Tego typu rozbudowany pakiet rozwiązań oferują zazwyczaj niezależni faktorzy, którzy w swojej działalności dbają o stałe zwiększanie dostępności finansowania oraz odpowiednie zarządzanie ryzykiem.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej