3.7K
W serwisie internetowym PZF jest już dostępny wydawany raz do roku Almanach Polskiego Związku Faktorów. Aktualna edycja prezentuje zarówno analizy rozwoju rynku faktoringu, jak i praktyczne informacje dotyczące zarządzania płynnością.
Almanach Polskiego Związku Faktorów ukazuje się od 2011 r. i jest unikatowym, cyklicznym wydawnictwem publikującym materiały o faktoringu i innych usługach związanych z finansowaniem i zarządzaniem należnościami.
– Almanach propaguje faktoring i jest platformą, za pomocą której uznani polscy i zagraniczni eksperci dzielą się swoimi bogatymi doświadczeniami. Czternasty tom wydawnictwa zawiera teksty przygotowane zarówno przez teoretyków, jak praktyków zarządzających tą usługą – mówi Dariusz Steć, dyrektor wykonawczy PZF.
W tegorocznym Almanachu przeczytamy m. in. artykuł Magdaleny Ciechomskiej-Barczak, zatytułowany Europejski rynek faktoringowy w 2023 roku – nadal na ścieżce wzrostu, w którym autorka prezentuje wyniki europejskiej branży faktoringowej w 2023 roku. Opracowanie przybliża informacje statystyczne zebrane przez EU Federation for Factoring and Commercial Finance (EUF).
Paweł Kacprzak, autor kolejnego tekstu, zatytułowanego Faktoring w Europie – statystyki oraz bieżące inicjatywy legislacyjne, omawia działalność międzynarodowej organizacji branżowej EU Federation for Factoring and Commercial Finance, której członkami są krajowe, branżowe związki faktoringowe. Z lektury dowiemy się o najważniejszych aktywnościach podjętych przez federację w obszarze przepisów i norm, tj.: regulacji dotyczącej opóźnień w zapłatach za transakcje handlowe między firmami (Late Payment Regulation – LPR) oraz modyfikacji wytycznych EBA (European Banking Authority) dotyczących stosowania definicji niewykonania zobowiązań kredytowych (New Definiton of Default – NDoD).
Następny artykuł – Etyka w faktoringu – opiera się na wynikach badań opublikowanych przez E&Y w czerwcu 2024 roku: „Czy w Polsce obowiązują standardy (nie)uczciwości?”. Autorzy raportu twierdzą, że „skłonność do podejmowania działań nieetycznych” rośnie w naszym kraju. Badania pokazują pogorszenie sytuacji w porównaniu do roku poprzedniego – ponad połowa badanych dopuszcza możliwość nieuczciwego działania, aby poprawić perspektywy rozwoju własnej kariery lub uzyskać wyższe wynagrodzenie.
Kolejne trzy teksty tworzą blok tematyczny poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa biznesu w kontekście zmian wywołanych przez coraz szersze zastosowanie IT. Pierwszy z nich, zatytułowany Razem dla cyberbezpieczeństwa – dlaczego warto stawiać na wymianę danych, kolejny pt. Budowa dedykowanego systemu wymiany informacji o zagrożeniach występujących w sektorze finansowym (SWIFF) i trzeci Czy weksel elektroniczny stanie się najczęściej stosowanym zabezpieczeniem zobowiązań klienta wynikających z umowy faktoringu? – przedstawiają kwestie bezpieczeństwa oraz ewolucji weksla w dobie gwałtownie rozwijającego się cyberbiznesu.
Drugi blok tematyczny Almanachu tworzą teksty: Co to jest sztuczna inteligencja i jak może wesprzeć firmy faktoringowe? oraz Wpływ sztucznej inteligencji (AI) na procesy faktoringowe. Pierwszy artykuł powstał na bazie codziennej pracy autorki w firmie faktoringowej. Z jej doświadczenia wynika, że faktorzy od zawsze byli zainteresowani wykorzystaniem technologii do wsparcia oferty i obsługi klienta w usłudze faktoringowej. Autor drugiego artykułu reprezentuje firmę współpracującą z firmami faktoringowymi. Jego obserwacje i doświadczenia z pozycji partnera branży pozwalają wybrać i przedstawić argumenty, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć rolę i miejsce technologii w świecie faktoringu oraz w czym i w jakim zakresie możemy ją wykorzystać.
Pierwszą część Almanachu zamyka artykuł pt. Rok Edukacji Ekonomicznej. Jego autor, prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej 2024, omawia działania podejmowane przez środowisko bankowe i finansowe. Będą one skierowane do różnych grup, a zasadniczym przesłaniem inicjatywy jest zapewnienie realnego wsparcia w obszarze edukacji ekonomicznej i finansowej.
W drugiej części wydawnictwa znajdują się artykuły przedstawiające faktoring w aspektach teoretycznych. Są to obszerne fragmenty prac licencjackich i magisterskich nadesłanych na konkurs „Złote Pióro PZF”.
Link do Almanachu na stronie PZF: link
Źródło: materiał prasowy PZF