Strona główna Faktoring w Polsce Płynność finansowa firmy – jak ją wspierać?

Płynność finansowa firmy – jak ją wspierać?

Płynność finansowa firmy wpływa na możliwość regulowania bieżących zobowiązań oraz planowania dalszych inwestycji. Rozwój każdego przedsiębiorstwa zależy w dużej mierze od jego sytuacji finansowej. Jak produkty finansowe dostępne na polskim rynku mogą pomóc przedsiębiorcom w jej zachowaniu?

Z roku na rok na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań finansowych dla firm. Przeznaczone są dla tych podmiotów, które z różnych powodów potrzebują dodatkowych funduszy, aby pokryć bieżące wydatki lub sfinansować nowe inwestycje. Wśród rozmaitych propozycji znajdują się zarówno oferty bankowe, oferty firm pożyczkowych, jak i oferty firm faktoringowych.

Produkty finansowe dla firm:

  • kredyt,
  • faktoring,
  • pożyczka.

Kredyt

Kredyt jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych dla firm. Niestety jego uzyskanie często wiąże się z koniecznością spełnienia bardzo wyśrubowanych warunków. Na pozytywną decyzję kredytową zazwyczaj mogą liczyć wyłącznie firmy z długim stażem i w dobrej kondycji finansowej.

Warto również wspomnieć, że kredytem można posłużyć się wyłącznie do sfinansowania tych wydatków, które według banku są uzasadnione. W przeciwieństwie do faktoringu i pożyczki kredyt zazwyczaj wymaga twardych zabezpieczeń, np. w formie przewłaszczenia lub hipoteki. Jest to rozwiązanie doraźne, które pozwala przedsiębiorcy pozyskać gotówkę, jednak wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w dłuższej perspektywie.

Faktoring

Faktoring to zdecydowanie lepsze źródło finansowania dla firmy niż sam kredyt, ponieważ nie wprowadza żadnych zmian w jej strukturze finansowej. To rozwiązanie w żaden sposób nie przyczynia się do wzrostu zadłużenia przedsiębiorstwa. Faktoring pozwala jedynie odzyskać zamrożone środki z faktur z odroczonymi terminami płatności. Dzięki temu przedsiębiorca minimalizuje ryzyko zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu firmy, a w konsekwencji także utraty płynności finansowej.

Faktoring dostępny jest zarówno dla dużych podmiotów, jak i dla mikroprzedsiębiorców czy freelancerów, którzy z banków zwykle odsyłani są z kwitkiem. W przeciwieństwie do kredytu środki pozyskane z faktoringu można wydać na dowolny cel. To rozwiązanie cechuje ograniczona liczba formalności oraz duża elastyczność, która pozwala dopasować jego warunki do potrzeb finansowych firmy. Faktoring jest szerzej dostępny dla firm o krótkim stażu niż kredyt bankowy, a szanse na skorzystanie z takiej formy wsparcia mają nawet firmy o słabej kondycji finansowej. Ponadto sam faktoring nie stanowi dodatkowego obciążenia dla firmowego budżetu i można z niego korzystać równolegle do innych zobowiązań finansowych.

Pożyczka

Pożyczka przydaje się szczególnie wtedy, gdy płynność finansowa firmy jest zagrożona. To najszybszy i najłatwiejszy sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy na prowadzenie bieżącej działalności firmy czy nawet na spłatę zobowiązań. Za szybkością i wygodą pożyczek dla firm idzie jednak konieczność poniesienia szeregu dodatkowych kosztów. Warto również wspomnieć, że pożyczki, tak samo jak kredyty, znacznie obniżają zdolność kredytową przedsiębiorstwa.

Co wybrać?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że kredyt i pożyczka to rozwiązania, które mają negatywny wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Oznacza to, że firma posiadająca pożyczkę ma mniejsze szanse na otrzymanie kredytu i odwrotnie. Zupełnie inaczej jest w przypadku faktoringu, który nie zmienia niczego w kondycji finansowej firmy. Podmioty korzystające z faktoringu mogą bez żadnych przeszkód ubiegać się o kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie swoich potrzeb. Współpraca z faktorem nie przekreśla zatem możliwości sięgnięcia po dodatkowe środki w przypadku nagłych problemów finansowych.

Warto również wspomnieć, że faktoring oraz pożyczka obarczone są dużo mniej restrykcyjnymi wymogami niż kredyt bankowy, a na ich otrzymanie mogą liczyć nawet te firmy, które nie mają dobrej zdolności kredytowej.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej