Strona główna Porady Usługa faktoringu – kiedy warto jej poszukać?

Usługa faktoringu – kiedy warto jej poszukać?

Usługa faktoringu pozwala natychmiast pozyskać środki z wystawionej faktury. To coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców sposób na zdobycie gotówki potrzebnej do pokrycia bieżących wydatków firmy lub sfinansowania kolejnych inwestycji.

Faktoring to wygodny sposób na zapewnienie firmie płynności finansowej oraz zminimalizowanie dotkliwych skutków zatorów płatniczych. To rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem spłaty, a jednak potrzebują gotówki „na już”. Faktoring niejako przyspiesza sam termin zapłaty należności, ponieważ firma błyskawicznie zyskuje dostęp do swoich funduszy, a wszystko to bez konieczności oczekiwania przelew od kontrahenta. Usługa faktoringu niejako uwalnia pieniądze zamrożone w fakturach, dzięki czemu przedsiębiorca może nimi szybciej dysponować.

Faktoring jest dla Ciebie, jeśli:

  • wystawiasz faktury z odroczonymi terminami płatności,
  • chcesz mieć szybki dostęp do swoich pieniędzy,
  • jesteś mikroprzedsiębiorcą lub freelancerem i nie możesz liczyć na kredyt,
  • nie chcesz nadwyrężać zdolności kredytowej swojej firmy.

Ograniczenie ryzyka

Po faktoring warto sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy dopiero rozpoczynasz współpracę z nowym kontrahentem. Nie znasz jeszcze jego zdolności finansowej ani skłonności do terminowego regulowania zobowiązań. Skorzystanie z usługi faktoringu zmniejsza ryzyko ewentualnych opóźnień w dostępie do należnych środków i równocześnie zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Faktoring to także dobre rozwiązanie na zdyscyplinowanie nierzetelnych dłużników, którzy spóźniają się ze spłatami swoich należności. Często sama możliwość sprzedaży należności motywuje ich do jej uregulowania. Ponadto poza samym finansowaniem firmy faktoringowe oferują także tzn. usługę monitoringu wierzytelności. Właśnie z jej powodu usługa faktoringu coraz częściej używana jest przez polskich przedsiębiorców jako wygodna metoda windykacji należności lub sposób na zabezpieczenie się przed nieściągalnością dłużnika.

Kto powinien skorzystać z usługi faktoringu?

Faktoring to rozwiązanie skierowane do tych przedsiębiorstw, którym zależy na błyskawicznym uwolnieniu środków zamrożonych w fakturach. Z tego powodu sięgają po niego zarówno niewielkie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa produkcyjne czy handlowe z wysokim poziomem należności, którym zależy na zwiększeniu kapitału obrotowego bez oczekiwania na wpłaty od kontrahentów. Za przykład może tu posłużyć państwowa spółka KGHM oraz koncern naftowy LOTOS.Dla dużych podmiotów faktoring jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem, bowiem pozwala im pozyskać finansowanie z wielu różnych faktur, a przy tym ogranicza ryzyko płynące z potencjalnej niewypłacalności kontrahentów. Warto również wspomnieć, że faktorzy zapewniają swoim klientom szereg dodatkowych świadczeń, wśród których znajduje się np. monitoring spłaty, windykacja czy weryfikacja potencjalnych klientów. W ten sposób duże przedsiębiorstwo może delegować zadania związane z pozyskiwaniem należności na firmę do tego wyspecjalizowaną.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej