Przedsiębiorcy czekali na to rozwiązanie od dawna. Od 1 lipca mogą korzystać z nowego typu spółki kapitałowej – Prostej Spółki Akcyjnej (PSA). Nowa forma prawna łączy cechy spółek osobowych i kapitałowych jest atrakcyjną formą prowadzenia nawet małych rozmiarów działalności gospodarczej.
Od 1 lipca katalog spółek zawarty w Kodeksie spółek handlowych został rozszerzony o trzeci typ (do tej pory były to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna) – prostą spółkę akcyjną. PSA jest tak naprawdę mieszanką swoich poprzedniczek. Z założenia ma ona służyć przede wszystkim branżom o potencjalne innowacyjnym: startupom czy fin-techom. Spółka ma zapewnić elastyczność niezbędną dla wykorzystania środków komunikacji elektronicznej i innych narzędzi teleinformatycznych na każdym etapie jej funkcjonowania.
Główne wyróżniki Prostej Spółki Akcyjnej
Spółka może zostać założona przez jedną lub więcej osób, a wszystko to odbywa się online. Minimalny wkład zakładowy wynosi 1 zł, co w porównaniu do spółki akcyjnej czy spółki z o.o. jest znaczącą różnicą. Kolejną zmianą jest także wkład w spółkę – po raz pierwszy nie musi być on wyłącznie kapitałem pieniężnym, ale także w formie niepieniężnej, np. w postaci wnoszonej do spółki wiedzy czy umiejętności. Spółka nie musi mieć rady nadzorczej. Dodatkowo akcje są zdematerializowane i podlegają rejestracji w rejestrze akcjonariuszy, który zastępuje księgę akcyjną. Uproszczono także procedurę likwidacyjną.
Co PSA przyniesie dla faktoringu?
Okazuje się, że wprowadzone rozwiązania, mające na celu uproszczenie działania spółki, przynoszą obecnie więcej wątpliwości. W branży faktoringowej już dziś słychać głosy rozsądku, że spółka ta ma niższą jakość sprawozdawczości finansowej. Dzieje się to dlatego, że nie ma ona obowiązku corocznego podawania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Bartosz Nadra, adwokat, wskazuje także na bardzo różne potencjalnie konstrukcje związane z uprawnieniami akcjonariuszy i zróżnicowaniem akcji, które de facto utrudnią faktorowi ustalenie rzeczywistych podmiotów faktycznie dominujących spółce. Zbycie akcji w formie dokumentowej utrudnia faktorowi wskazanie rzeczywistego beneficjenta i ocenę działalności spółki, zaś uproszczona procedura likwidacyjna budzi zastrzeżenia w związku z mogącymi się pojawić zobowiązaniami warunkowymi podczas faktoringu. Najtrudniejszą rzeczą na ten moment będzie na pewno odpowiednia ocena tych podmiotów. Wszystkie PSA w 2021 to carte blanche – nowe, bez historii współpracy, obrotów i scoringów. Specjaliści oceniają, że musi minąć sporo czasu, zanim PSA zaczną odważnie wchodzić do branży faktoringu.