Strona główna Faktoring w Polsce Innowacje i kapitał: Forum MMŚP 2024 definiuje nowe perspektywy finansowania dla polskich przedsiębiorców

Innowacje i kapitał: Forum MMŚP 2024 definiuje nowe perspektywy finansowania dla polskich przedsiębiorców

W dniach 3-4 lipca 2024 roku w warszawskim hotelu Sound Garden odbyło się Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców. Tegoroczna edycja skupiła się na temacie “Finanse dla Innowacji – Innowacje w Finansach: finansowanie i obsługa Mikro, Małej i Średniej Przedsiębiorczości w obliczu wyzwań nowoczesnej gospodarki“.
 
Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – około 690 osób na miejscu oraz podobną liczbę obserwujących online. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele rządu, instytucji finansowych, organizacji przedsiębiorców oraz eksperci branżowi. Forum poprowadziła Agnieszka Zarębadziennikarka ekonomiczna w Radio Zet i Forbes Women.
 
 
Dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, otwierając forum podkreślił gotowość sektora bankowego do zwiększenia finansowania dla MMSP, jednocześnie zwracając uwagę na konieczność usunięcia pewnych barier, w tym zmiany zasad naliczania podatku bankowego.
 
 
Kluczowym tematem dyskusji była innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Jak zauważono, mimo znaczących nakładów publicznych, Polska nadal pozostaje w ogonie krajów UE pod względem innowacyjności. Przedstawiciele rządu i instytucji finansowych zgodnie podkreślali potrzebę wsparcia transformacji cyfrowej i energetycznej w sektorze MMSP.
 
Agnieszka Majewska, nowo powołana Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców, zwróciła uwagę na potrzebę inteligentnych, dostosowanych do potrzeb MŚP rozwiązań finansowych. Podkreśliła znaczenie współpracy między sektorem finansowym, administracją publiczną i organizacjami przedsiębiorców.
 
 
Podczas forum ogłoszono również uruchomienie programu InvestEU, który ma zapewnić preferencyjne finansowanie dla MŚP, co nie będzie klasyfikowane jako pomoc publiczna.
 
Dyskusje toczyły się w ramach trzech głównych bloków tematycznych:
 
1. Dostęp do kredytu i obsługa finansowa nowoczesnego biznesu
2. Usługi finansowe dla nowoczesnej gospodarki w kontekście prawnym
3. Wyzwania technologiczne we współpracy instytucji finansowych i przedsiębiorców
 
Drugi dzień forum przyniósł dalsze ważne dyskusje i ogłoszenia. Beata Walacik z Biura Usług Finansowych ARP mówiła o znaczeniu zielonej transformacji dla sektora MMŚP. Podkreśliła, że realizacja unijnej strategii zielonego ładu zależy w dużej mierze od dostępności finansowania dla działań transformacyjnych.

Zielona transformacja dotyczy każdego z nich, bo zobowiązuje nas do tego obecność w Unii Europejskiej. To do czego dziś zachęcamy, to zrównoważone inwestycje” – mówiła Walacik.
ARP przedstawiło nowe instrumenty pożyczkowe korzystające z gwarancji InvestEU, które mają ułatwić dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorców. Pożyczki te będą udzielane na korzystnych warunkach, takich jak obniżone wymogi dotyczące zabezpieczeń czy niska marża.

Prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes BGK, poinformowała o udostępnieniu sektorowi bankowemu gwarancji Investmax. “BGK wdraża nową gwarancję na polskim rynku w oparciu o regwarancję Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. […] Ułatwi to przedsiębiorcom dostęp do finansowania kredytem obrotowym lub inwestycyjnym oraz jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które mają wyczerpane lub niewystarczające limity pomocy de minimis” – wyjaśniła.

Podczas Gali Liderów Finansowania Innowacji towarzyszącej forum, wyróżnienia otrzymały instytucje finansowe wspierające innowacje w sektorze MMŚP. CVI zostało uhonorowane jako Najlepszy Dom Maklerski i Fundusz Private Debt.
 

Forum Finansowania MMŚP 2024 pokazało, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw stoi przed wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie ma dostęp do coraz szerszej gamy narzędzi finansowych wspierających innowacje i zrównoważony rozwój. Współpraca między sektorem bankowym, instytucjami publicznymi i przedsiębiorcami będzie kluczowa dla skutecznego wykorzystania tych możliwości.
 
Uczestnicy forum zgodnie przyznali, że innowacyjność jest kluczem do konkurencyjności gospodarki. Zwrócono uwagę na potrzebę efektywniejszego wykorzystania dostępnych środków oraz synergii między nakładami publicznymi a komercyjnym rynkiem finansowym.
 
Forum stanowiło platformę do dialogu między sektorem bankowym, przedsiębiorcami i administracją publiczną, mającego na celu identyfikację barier i wypracowanie rozwiązań wspierających rozwój sektora MMSP w Polsce.
 
Serwis Faktoringowy był patronem mediowym Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców 2024.
 
 
 

Autor: Redakcja SF

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej