Strona główna Finanse Dotykowe terminale problemem dla niewidomych. Ingenico przychodzi z ułatwieniem

Dotykowe terminale problemem dla niewidomych. Ingenico przychodzi z ułatwieniem

Dotykowe terminale problemem dla niewidomych. Ingenico przychodzi z ułatwieniem

Wraz ze wzrostem popularności płatności bezgotówkowych na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń płatniczych, charakteryzujących się prostym i minimalistycznym designem. Coraz częściej spotkać możemy się też z dotykowymi terminalami. Jak jednak zwrócił uwagę m.in. Pan Wacław w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich, rodzi to poważne problemy dla osób niewidomych i niedowidzących.

Osoby te dotychczas obsługiwały płatności bezgotówkowe, korzystając z klawiatury standardowej i wyczuwając przyciski, by wprowadzić PIN. W sytuacji, kiedy w sklepie jest terminal z klawiaturą dotykową, nie jest to możliwe. Taka osoba zmuszona jest z rezygnacji z płatności lub do złamania zasad bezpieczeństwa i podania PIN-u sprzedawcy, który pomoże go wprowadzić. 

Ingenico z prostym rozwiązaniem

Firma Ingenico przygotowała prosty w założeniach produkt. Wspólnie z RNIB (Royal National Institue of Blind People) zaprojektowała silikonową nakładkę na terminal, która pozwala osobom z dysfunkcją wzroku wprowadzić PIN. Opracowana przez nich nakładka ma format kwadratu o bokach ok. 5 x 5 cm. Na wierzchniej stronie ma wypukłości pozwalające rozpoznać dotykiem właściwą funkcję lub numer “klawisza”. W tym momencie przystosowane są one do nowych terminali z systemem Android. Jak mówią przedstawiciele Ingenico, wkrótce mają także też powstać wersje na pozostałe urządzenia z serii Axium. 

Osoby niewidome walczą o dostępność

To nie pierwsza sytuacja, kiedy osoby niewidome muszą przypominać o swoich prawach. Kilka lat temu podobny problem dotyczył bankomatów. W związku z tym wprowadzono kilka różnych rozwiązań. Osoby niewidome mogą korzystać na przykład z mówiących bankomatów, które posiadają gniazdo słuchawkowe. Dzięki komunikatom głosowym można wypłacać pieniądze bezpiecznie, bo instrukcje słychać dopiero po podłączeniu słuchawek.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku.

Źródło: Redakcja SerwisFaktoringowy.pl

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej