Strona główna Faktoring na świecie Podsumowanie  XIII Międzynarodowego Kongresu Faktoringu

Podsumowanie  XIII Międzynarodowego Kongresu Faktoringu

 

 XIII Międzynarodowy Kongres Faktoringu

 
 XIII Międzynarodowy Kongres Faktoringu upłynął pod znakiem podsumowania sytuacji branży w czasach niepewności i zagrożenia kryzysem gospodarczym.  Podczas konferencji dyskutowano także na temat przyszłości tego sektora w otoczeniu biznesowym, problemów i wyzwań stojących przed  dostawcami usług faktoringowych w Polsce i na innych rynkach.
 
Kongres Faktoringu jest jednym z najważniejszych dorocznych wydarzeń, skupiającym ekspertów z sektorów faktoringu i finansowego. Organizowany jest przez Polski Związek Faktorów (PZF).   Serwis Faktoringowy był patronem medialnym.         
                                                                                   
 
Dariusz Steć, Dyrektor Wykonawczy Polskiego Związku Faktoringu, zainaugurował konferencję:
Co roku spotykamy się, aby podsumować 12 miesięcy w naszej branży, omówić własne spostrzeżenia i uwagi klientów, podzielić się doświadczeniami, i tymi optymistycznymi, i tymi budzącymi niepokój. Gdy zebraliśmy się rok temu, byliśmy przekonani, że pandemia wyczerpała limit wyzwań na kilka lat. Okazało się, że nic bardziej mylnego. Czeka nas jeszcze wiele trudnych miesięcy. Ale, my, faktorzy, wiemy, że naszą misją jest służyć przedsiębiorcom, którzy potrzebują gotówki. 

 

Faktoring w Polsce i na świecie z tendencją wzrostową

 
W ramach podsumowania sytuacji w branży, zostały zaprezentowane dane z Polski i z innych rynków na świecie. Światowy rynek faktoringowy rozwija się obecnie w tempie 13,5 proc. rocznie. Z kolei jeszcze szybciej, bo niemal 15 proc. w skali roku, rośnie branża w Europie. Stanowi ona blisko 70 proc. wartości światowych obrotów generowanych przez faktorów. Polski rynek faktoringowy zajmuje 8. Pozycję w Europie. 
 
W Polsce, firmy należące do PZF osiągnęły w 2021 r wzrost obrotów o niemal 26 proc. , finansując działalność przedsiębiorstw na łączną kwotę 362, 4 mld zł. Z usług firm zrzeszonych w PZF korzysta obecnie 26 tys. krajowych przedsiębiorstw, które wystawiły ponad 21 mln faktur. Udział obrotów branży w PKB sięga 13,7 proc., i jest wyższy niż średnia europejska. Pozytywnym symptomem jest też fakt, iż usługa faktoringu pełnego ponownie nieznacznie dominuje nad faktoringiem niepełnym. 
 

 

Co przyniesie przyszłość – wyzwania dla faktoringu

 
Druga część wydarzenia dedykowana była omówieniu szans i zagrożeń dla rynku faktoringowego. Otworzyła ją dyskusja na temat perspektyw ekonomicznych z punktu widzenia gospodarek polskiej i niemieckiej. Christiane von Berg, Head of Economic Research Northern Europe&Belgium Coface i Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface. 
 
Profesor Witold Orłowski omówił obecną sytuację w Polsce, wskazując zagrożenia, z jakimi może zmierzyć się polska gospodarka, wymieniając m.in.: stagflację na świecie, zaostrzenie wojny gospodarczej, długotrwałą zimną wojnę między Rosją i Zachodem oraz utrzymanie się wysokiej inflacji w Polsce. Z kolei szanse upatruje w takich działaniach, jak wystudzenie konfliktu Rosja Ukraina, skuteczna polityka antyinflacyjna, zamrożenie konfliktu Rosji z Zachodem i udział w odbudowie Ukrainy.
 
„W XXI wieku mieliśmy już potężne zamachy terrorystyczne, światowy kryzys finansowy, globalną pandemię, a teraz mamy wojnę otwartą. Gdybyśmy na początku wieku zebrali scenarzystów filmów katastroficznych i zlecili im napisanie najczarniejszego scenariusza dla świata, to pewnie w ich wizji znalazłaby się większość tych zjawisk. Nikomu jednak nie przyszłoby do głowy, że one wystąpią wszystkie” – skomentował prof. Orłowski.

 

Wyzwania legislacyjne 

 
Zwieńczeniem części merytorycznej był panel dyskusyjny poświęcony zmianom legislacyjnym. Omówiono m.in. problematykę podatku minimalnego oraz zmiany w ustawie o podatku VAT (Pakiet Slim VAT III), dyskutowano także na temat propozycji zmian dotyczących klauzuli zakazu cesji wierzytelności w umowach handlowych.
Ponadto, zaprezentowane zostały obowiązki, jakie w przyszłości będą obowiązywać w ramach Krajowego Systemu e- Faktur.       
 
 
 
Źródło: Materiały PZF
 
 
 

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej