Strona główna Faktoring na świecie Warsztaty FCI z faktoringu w Afryce

Warsztaty FCI z faktoringu w Afryce

Warsztaty faktoringowe FCI w Afryce

3 grudnia odbyły się wirtualne warsztaty FCI we współpracy z Afreximbank, po których nastąpiło doroczne walne zgromadzenie oddziału FCI Africa. Celem warsztatów było przedstawienie korzyści i możliwości rozwoju faktoringu. Dodatkowo zwrócono uwagę na transgraniczny handel na otwartych rachunkach, a także na usługi finansowania łańcucha dostaw w Afryce. 

Warsztaty FCI podkreśliły ważną rolę faktoringu w finansowaniu działalności gospodarczej. Omówiono również aktualny stan branży faktoringowej w Afryce, w tym nowe wyzwania, produkty, rozwój rynku i możliwości. W swoim wystąpieniu otwierającym Kanayo Awani, dyrektor zarządzająca Intra-African Trade Initiative w Afreximbank i przewodnicząca FCI Africa Chapter, przypomniała uczestnikom, że ważne jest, aby kontynuować rozwój faktoringu jako realnej alternatywnej formy finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Zwłaszcza w kontekście rozpoczęcia handlu w ramach Umowy o Afrykańskiej Kontynentalnej Strefie Wolnego Handlu (AfCFTA). 

Kluczowa rola małych i średnich przedsiębiorstw

„Małe i średnie przedsiębiorstwa – które stanowią największą część afrykańskiego włókna przemysłowego, stanowią około 80% przedsiębiorstw i zatrudniają nie mniej niż 70% siły roboczej na kontynencie – będą odgrywać kluczową rolę w handlu regionalnym w ramach AfCFTA”.

– powiedziała Awani. 

Biorąc pod uwagę, że dostęp do finansowania pozostaje kluczowym ograniczeniem dla działalności MŚP, dostępność zrównoważonego finansowania handlu, zwłaszcza dla MŚP, będzie kluczowym środkiem do napędzania AfCFTA, największego bloku handlowego na świecie, w kierunku realizacji jego aspiracji. 

Faktoring pnie się w górę. Afryka z najniższym spadkiem w okresie pandemii.

Peter Mulroy, Sekretarz Generalny FCI, podsumował fenomenalny wzrost wolumenu faktoringu na świecie w ciągu ostatnich 20 lat. Przedstawił również analizę wpływu COVID-19 na branżę, zwracając uwagę, że Afryka odnotowała najniższy spadek wielkości w pierwszej połowie 2020 r. 

Dr Barassou Diawara, starszy ekspert ds. Wiedzy w The African Capacity Building Foundation (ACBF), przedstawił ewolucję faktoringu w Afryce. Zwrócił uwagę, że Afryka w dalszym ciągu pozostaje w tyle za innymi regionami. Udział Afryki w globalnym rynku faktoringu wynosił zaledwie 0,84% w 2019 r. Główną przyczyną obecnej sytuacja są przede wszystkim niesprzyjające regulacje prawne, trudne środowisko krajowe i ograniczone zrozumienie produktów faktoringowych. 

Bogaty program wydarzenia

Warsztaty FCI obejmowały dyskusję na temat wyzwań i możliwości prowadzenia faktoringu w Afryce, w której udział wzięli: Khadim Ba, CEO Locafrique; Niraj Rambaccussing, szef SBM Factors; David Cory, dyrektor ds. zarządzania dłużnikami i bankowości biznesowej w Nedbank; Ahmed Shaheen, dyrektor generalny Egypt Factors i Tinashe Tamba, dyrektor generalny giełdy wierzytelności Harare. Sesję moderował Hugues Kamewe, doradca ds. sektora finansowego w Making Finance Work 4 Africa. 

Po warsztatach odbyło się X Zwyczajne Walne Zgromadzenie Kapituły FCI Africa, na którym przedstawiono osiągnięcia z działalności 2019/2020 oraz dokonano przeglądu i przyjęcia zaplanowanych działań na 2020/2021. Afreximbank, który jest Przewodniczącym Oddziału FCI Africa, od ponad 12 lat promuje faktoring. W latach 2018-2020 Bank zatwierdził łącznie 22,1 mln euro finansowania dla wschodzących firm faktoringowych w Kamerunie, Senegalu, Kongu, Zimbabwe, Botswanie i Nigerii. Obecny plan to 30 mln euro.

Warsztaty zgromadziły ponad 250 zarejestrowanych uczestników z firm faktoringowych, banków i pozabankowych instytucji finansowych, agencji rządowych, firm konsultingowych i dostawców IT.

Źródło: FCI

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej