Strona główna Faktoring na świecie Przyszłość faktoringu w dobie pandemii

Przyszłość faktoringu w dobie pandemii

W dobie pandemii duża część firm działających na polskim rynku zmaga się obecnie z ogromnymi trudnościami w zachowaniu płynności. W takiej sytuacji szybki dostęp do dodatkowych źródeł finansowania stał się ważny jak nigdy dotąd. Jak rysuje się przyszłość faktoringu w dobie zagrożenia epidemicznego?

Faktoring to jedna z najskuteczniejszych metod zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki usługom faktoringowym wystawiane przez firmę faktury są opłacane natychmias. Zapewnia to przedsiębiorstwu stały dopływ gotówki nawet w przypadku zamrożenia polskiej gospodarki.

Do tej pory polski rynek faktoringowy rozwijał się bardzo dynamicznie. Obecna trudna sytuacja związana z pandemią i przymusowym lockdownem sprawiła, że większość sektorów zaczęła notować poważne straty. Na tym tle branża faktoringowa zdecydowanie się wyróżnia. Popyt na faktoring utrzymuje się, mimo pogorszenia sytuacji gospodarczej w naszym kraju.

Faktoring nie traci popularności

Z raportu Polskiego Związku Faktorów wynika, że w ciągu trzech kwartałów 2020 r. firmy zrzeszone w organizacji odnotowały wzrost obrotów o 1,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. W tym okresie faktorzy nabyli wierzytelności o łącznej wartości blisko 208 mld zł. W ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku kwota ta sięgnęła 205,7 mln zł. Choć zatem dynamika wzrostu polskiego faktoringu widocznie spadła, zainteresowanie usługami faktoringowymi wcale nie zmalało.

Jak będzie wyglądać przyszłość faktoringu

Ostatnie lata przyniosły zdecydowany wzrost zaufania do faktorów obecnych na krajowym rynku. Polscy przedsiębiorcy doceniają ich pomoc w rozwiązywaniu finansowych problemów i zwiększaniu bezpieczeństwa obrotów handlowych. To właśnie z tego powodu przyszłość faktoringu nawet w dobie pandemii rysuje się w jasnych barwach.

Obecnie większość firm boryka się ze zmniejszoną liczbą zamówień i malejącą sprzedażą, co negatywnie wpływa na ich kondycję finansową i zdolność kredytową. Brak płynności prowadzi do opóźnień w regulowaniu należności wobec kontrahentów, co jest przyczyną powstawania zatorów płatniczych. W takiej sytuacji faktoring może być jedynym rozwiązaniem na zapewnienie firmie stałego dopływu gotówki. Może być on nawet decydującym czynnikiem w kwestii przetrwania lub dalszego rozwoju firmy.

W chwili, gdy większość dostawców usług finansowych dla przedsiębiorców mierzy się ze spadkami zainteresowania, faktoring nadal notuje wzrosty. Na przyszłość faktoringu negatywnie może jednak wpłynąć ograniczenie konsumpcji i malejąca liczba zamówień. W rezultacie idzie za tym malejąca liczba faktur wystawianych przez polskich przedsiębiorców. W obliczu tak specyficznej sytuacji z usług faktoringowych będą jednak korzystać kolejne, nowe podmioty, które zwrócą się w ich kierunku z powodu narastających problemów z wypłacalnością swoich kontrahentów.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej