Strona główna Faktoring w Polsce Ostatnia dekada na rynku faktoringu w Polsce

Ostatnia dekada na rynku faktoringu w Polsce

Ostatnia dekada polskiego rynku faktoringoego ewoluowała z niszowej branży w liczącego się gracza rynku usług finansowych dla przedsiębiorców. Jak zmieniał się ten sektor na przestrzeni lat?

Faktoring zdecydowanie umacnia swoją pozycję wśród usług finansowych przeznaczonych dla biznesu. Z roku na rok coraz większa liczba polskich przedsiębiorców docenia korzyści płynące właśnie ze współpracy z faktorami. Właściciele firm coraz chętniej sięgają po rozwiązanie, które pozwala im uniknąć zatorów płatniczych i skrócić do minimum czas oczekiwania na należne im pieniądze.

Historia rynku faktoringowego

Faktoring pojawił się w Polsce po 1989 roku wraz z wprowadzeniem gospodarki rynkowej. Z powodu rosnącej aktywności przedsiębiorców zaistniała potrzeba utworzenia nowych źródeł finansowania, które pozwoliłyby im uzyskać płynność. Jako pierwsze faktoring zaczęły wprowadzać do swojej oferty banki. Dopiero z czasem na rynku pojawiły się również podmioty finansowe wyspecjalizowane właśnie w tym zakresie.

Z raportu przygotowanego z okazji 25-lecia polskiego faktoringu przez Aforti Factor wynika, że pierwsza firma świadcząca usługi faktoringowe dla polskich przedsiębiorców powstała w 1994 r. Była to firma Handlowy Heller, która zawiązana została przez Bank Handlowy w Warszawie SA, VB Heller Bank AG z Austrii oraz amerykański International Finance Corporation (World Bank Group). To właśnie datę powstania tej instytucji twórcy raportu umownie przyjęli za początek polskiego faktoringu.

Z biegiem lat polski rynek faktoringowy rozrastał się i pojawiały się na nim kolejne podmioty. Pionierskie instytucje finansowe borykały się wówczas z wieloma problemami, np. niską świadomością przedsiębiorców na temat prowadzonej przez nich działalności oraz z obawami wśród inwestorów. Z czasem jednak wiedza finansowa na temat usług faktoringowych rosła.

Już dwa lata po powstaniu pierwszej firmy świadczącej usługi faktoringowe polski rynek czekał kolejny przełom. Spółka Polfactor SA zasiliła szeregi międzynarodowej federacji Factors Chain International (dziś FCI). Niedługo później, bo w 1999 r., w naszym kraju została zorganizowana międzynarodowa konferencja, która poświęcona była właśnie usługom faktoringowym. To w czasie tego wydarzenia po raz pierwszy padł pomysł o utworzeniu związku faktorów. Instytucja została powołana do życia 7 listopada 2001 r. jako Konferencja Instytucji Faktoringowych. To właśnie działalność tej organizacji kontynuuje obecnie Polski Związek Faktorów.

Rynek faktoringowy – dynamiczny rozwój mimo trudności w ostatniej dekadzie

Obroty faktorów zrzeszonych 2020 PZF

Źródło: www.faktoring.pl

Na przestrzeni ostatnich lat popyt na oferty faktoringowe wzrastał wraz z rozwojem krajowej gospodarki. W tym czasie rosła zarówno wartość obrotów rynku faktoringowego, jak również liczba klientów firm faktoringowych i łączna liczba obsłużonych faktur. Według danych Polskiego Związku Faktorów obroty zrzeszonych w nim faktorów po III kwartale 2020 roku były wyższe o 95,2 mld zł od obrotów odnotowanych w analogicznym okresie 2016 roku.

Zmiana w postrzeganiu usług faktoringowych

W ciągu ostatnich lat faktoring przestał być postrzegany jako usługa finansowa dla firm w gorszej kondycji finansowej czy plan awaryjny wobec odmowy otrzymania kredytu. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej podchodzą do faktoringu jako do usługi, która pozwala im błyskawicznie otrzymać pieniądze należne im za wystawione faktury. Coraz większego znaczenia nabierają dla nich także dodatkowe usługi oferowane przez faktorów. Ostatnia dekada definitywnie wpłynęła pozytywnie na branżę faktoringu.

Zalety faktoringu:

  • pozyskanie środków z wystawionych faktur,
  • wydłużenie okresu płatności dla kontrahentów,
  • pomoc w zarządzaniu kapitałem obrotowym,
  • brak wpływu na zdolność kredytową firmy.

Usługi faktoringowe to w tej chwili już nie tylko ciekawa alternatywa dla kredytów bankowych. To pełnoprawne rozwiązanie finansowe, z którego coraz chętniej korzystają polscy przedsiębiorcy.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej