Strona główna Ludzie Jak faktoring pomoże Ci szybciej rozwinąć swoją firmę? Rozmowa z Michałem Pawlikiem

Jak faktoring pomoże Ci szybciej rozwinąć swoją firmę? Rozmowa z Michałem Pawlikiem

Michał Pawlik CEO SMEO

W idealnym świecie przedsiębiorca powinien otrzymać zapłatę od razu po wykonaniu usługi czy sprzedaży towaru. Rzeczywistość jest jednak daleka od ideału i mało który właściciel firmy otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę natychmiast po jej wykonaniu. W niektórych branżach standardem jest oczekiwanie na przelewy nawet przez 3 miesiące. Faktoring pomaga takim właśnie przedsiębiorcom poradzić sobie z chwilowymi problemami z płynnością finansową. Usługę tę można też wykorzystać jako element długofalowej strategii rozwoju firmy. Więcej na ten temat opowie Michał Pawlik, CEO spółki faktoringowej SMEO.

Jaka jest najważniejsza korzyść wynikająca ze stosowania faktoringu?

Zachowasz płynność finansową. To najbardziej oczywisty i absolutnie bezcenny benefit, jakiego doświadczają przedsiębiorcy korzystający z faktoringu. Po to właśnie 5 lat temu założyliśmy SMEO. Mieliśmy już spore doświadczenie w branży finansowej, wcześniej zbudowaliśmy od zera dwie inne spółki faktoringowe, ale czegoś nam brakowało.
Tradycyjny faktoring bankowy był, i wciąż jest, stosunkowo trudno dostępny dla wielu właścicieli firm. Nie do końca też odpowiadał na ich potrzeby. Zakładając SMEO chcieliśmy zaoferować finansowanie wszystkim firmom, które chcą się rozwijać, ale nie mogą liczyć na finansowanie w banku.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii finansujemy firmy już od pierwszego dnia ich działalności. Tacy przedsiębiorcy nie mają praktycznie żadnych szans na uzyskanie finansowania w sektorze bankowym. A stały dostęp do środków finansowych jest ważny szczególnie wtedy, kiedy dopiero rozkręcasz swój biznes. Dzięki faktoringowi możesz to zrobić znaczne szybciej.

W jaki sposób faktoring może pomóc szybciej rozwinąć biznes?

Chodzi o to, żeby nie czekać na należne pieniądze tygodniami czy nawet miesiącami, tylko pozwolić im od razu “pracować” na firmę, a wtedy rozwój nastąpi zdecydowanie szybciej. Dzięki faktoringowi przelew możesz mieć na koncie nawet w dniu wystawienia faktury, a środki przeznaczyć na absolutnie dowolny cel. Nie pytamy o to naszych klientów, ani tym bardziej ich z tego nie rozliczamy.

Co daje natychmiastowy dostęp do gotówki?

Dzięki temu przedsiębiorca może zatrudnić nowych pracowników, kupić niezbędne materiały czy sprzęt. To pozwoli sprawnie realizować bieżące zlecenia oraz przyjmować więcej nowych. Do tego środki te można zainwestować w reklamę czy rozwój produktu. W ten sposób w krótszym czasie można rozwinąć firmę i zdecydowanie zwiększyć jej obroty.

Wielu z naszych Klientów podchodzi do tematu bardziej strategicznie. Szczególnie w branżach, w których stosowanie długich terminów płatności to standard. Tacy przedsiębiorcy z góry planują finansowanie u nas każdego miesiąca 2 czy 3 faktur. Tym samym zapewniają sobie stały dostęp do gotówki. Tymi pieniędzmi natychmiast opłacają wszelkie koszty stałe, takie jak raty leasingowe, czynsz, podatki, pensje pracowników etc. Część z tych środków inwestują z kolei w pozyskanie nowych Klientów.

Jakie jeszcze korzyści daje faktoring?

Nasi Klienci, mając stały dostęp do gotówki, zyskują zdecydowanie lepszą pozycję negocjacyjną. Co im to daje w praktyce? Przede wszystkim uzyskują bardzo korzystne, nawet kilkunastoprocentowe, rabaty u swoich dostawców.

Dzięki takim zniżkom przedsiębiorca oszczędza na zakupie materiałów czy zatowarowaniu. Obniża się więc koszt produkcji, co z kolei umożliwia przedsiębiorcy oferowanie lepszych cen swoim klientom. Można więc powiedzieć, że dzięki faktoringowi zyskuje się przewagę nad konkurencją.

Dzięki faktoringowi można osiągnąć nie tylko lepsze ceny swoich produktów czy usług.

Tak, przewaga konkurencyjna, o jakiej wspomniałem, może być rozumiana zdecydowanie szczerzej. Faktoring daje przedsiębiorcom również możliwość oferowania klientom długich terminów płatności na fakturach. Dla niektórych firm, szczególnie większych podmiotów, jest to absolutny must have. Jeśli przedsiębiorca chce zdobyć nowego, dużego kontrahenta, musi go czymś skusić. Możliwość zastosowania odroczonej płatności do duży atut i jedno z kryteriów wyboru partnera biznesowego. Nasi Klienci już na starcie zajmują lepszą pozycję w wyścigu o klienta niż ich konkurencja.

Kto i w jaki sposób może skorzystać z finansowania w SMEO?

Z naszej usługi może skorzystać w zasadzie każdy przedsiębiorca, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności (od 7 do 90 dni) swoim polskim kontrahentom. Finansujemy także startupy oraz firmy w trudnej sytuacji finansowej, np. z zadłużeniami w BIK czy BIG-ach lub z opóźnienia w płatnościach do ZUS czy Urzędu Skarbowego. Wystarczy na naszej stronie złożyć darmowy wniosek. Cały proces odbywa się w pełni online i zajmuje dosłownie kilka minut.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej