Strona główna Faktoring w Polsce Podsumowanie XII Międzynarodowego Kongresu Faktoringu

Podsumowanie XII Międzynarodowego Kongresu Faktoringu

Kongres Faktoringu 2021

Zakończył się XII Międzynarodowy Kongres Faktoringu w Warszawie, o którym pisaliśmy w poprzednich artykułach. Formuła spotkania mogła odbyć się w trybie stacjonarnym po prawie dwóch latach. W tym roku po raz pierwszy Polski Związek Faktorów umożliwił uczestnictwo zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. XII Międzynarodowy Kongres Faktoringu zgromadził ponad 270 osób. W spotkaniu stacjonarnym wzięło udział 210 gości. Transmisję online obserwowało natomiast 60 subskrybentów.

Kongres Faktoringu

Faktoring w Polsce urósł w tempie dwucyfrowym po prawie rocznym spowolnieniu. Rynek stawia za kluczowe utrzymanie tak wysokiej dynamiki rozwoju. Ponadto do głównych wyzwań faktorzy zaliczają kontynuację współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy realizacji tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców, zwiększenie udziału faktoringu pełnego i eksportowego w obrotach branży, efektywne zarządzanie pracą stacjonarną, zdalną i hybrydową, a także edukację przedsiębiorców i współpracę ze środowiskiem akademickim. To najważniejsze wnioski z dwunastej edycji Międzynarodowego Kongresu Faktoringu.

Gość specjalny XII Kongresu Faktoringu

Gościem specjalnym XII Kongresu Faktoringu była Zuzanna Skalska, doradcą ds. trendów strategicznych w zakresie innowacji dla przedsiębiorstw, właścicielką 360Inspiration i partnerem zarządzającym FutureS Thinking Group. Zuzanna Skalska ściśle współpracuje z prezesami firm i członkami zarządów, doradzając im w kwestii możliwych scenariuszy rozwoju przyszłości. Prelekcja Skalskiej pt Prototypowanie 2040 – pomyśl, jak będzie wyglądał Twój biznes w obliczu nadchodzących zmian” uzyskała bardzo dobre przyjęcie audytorium. Jest wykładowcą na wielu uczelniach na świecie oraz współtwórczynią School of Form (SWPS).

Prelegentami byli między innymi: Konrad Klimek, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF i Betül Kurtulus, Regional Director CEE, SEE and The Middle East FCI.

Kongres Faktoringu

Panel dyskusyjny kongresu

Odbyły się również panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, pt. „Czego nauczyła nas pandemia – jak doświadczenia ostatnich dwóch lat wpłynęły na prowadzenie biznesu”, doświadczeniami menedżerskimi z okresu pandemii dzielili się: Katarzyna Bajerowska, Prezes Zarządu mFaktoringEwa Gawrońska-Micuń, Dyrektor Zarządzająca, Członek Zarządu Bibby Financial Services, Wiceprzewodnicząca KW PZF, Konrad Klimek, Prezes Zarządu KUKE Finance, Przewodniczący KW PZF oraz Tomasz Mazurkiewicz, Prezes Zarządu ING Commercial Finance Polska, Wiceprzewodniczący KW PZF. Dyskusję poprowadził Dariusz Steć, Dyrektor Wykonawczy PZF.

Tradycją na Kongresie Faktoringu jest wręczenie  „Złote Pióro PZF” dla autorów najlepszych prac dyplomowych z dziedziny faktoringu, startujących w konkursie. Władze Związku uhonorowały Andrzeja Żbikowskiego, pierwszego Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego i jego wieloletniego członka.

Drugim gościem specjalnym Kongresu Faktoringu był Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który podsumował etapy realizacji tarczy antykryzysowej.

Podczas ostatniego panelu dyskusyjnego pt. „Zarządzanie należnościami u progu nowej ery w gospodarce – rola faktorów, ubezpieczycieli i brokerów”, szukano odpowiedzi na wskazywane przez przedsiębiorców potrzeby rynkowe, związane z budowaniem konsorcjów faktoringowych, opartych na porozumieniu firm faktoringowych, ubezpieczeniowych i brokerskich.

Po Kongresie uczestnicy wzięli udział w koktajlu z okazji 20-lecia PZF.

Zamieszczamy link do galerii zdjęć z XII Międzynarodowego Kongresu Faktoringu.

Źródło: PZF oraz redakcja Serwisu Faktoringowego

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej