Strona główna Faktoring w Polsce Rekordowe wyniki na 5-lecie Faktorii

Rekordowe wyniki na 5-lecie Faktorii

Podsumowanie 2022 roku z perspektywy branży usług faktoringowych.

 
 W 2022 roku branża faktoringowa odnotowała wzrost o 27% w stosunku do ubiegłego roku, finansując wierzytelności na kwotę ponad 460 mld złotych (dane PZF). Faktoria – na 5-lecie istnienia -zanotowała ponad dwukrotnie wyższy wzrost niż średnia dla całej kategorii. 
 
 Ubiegły rok był zdominowany przez rekordowo wysoką inflację i przerwane łańcuchy dostaw spowodowane wojną w Ukrainie. Niepewna sytuacja rynkowa jeszcze bardziej pogorszyła płynność finansową wielu polskich przedsiębiorstw i zebrała swoje żniwo zwłaszcza w sektorze MŚP. Według danych CEIDG w ubiegłym roku wpłynęło ponad 190 tys. wniosków o zakończenie działalności – najwięcej od 2014 roku. W trzecim kwartale 2022 roku znaczenie zwiększył się (o 7,3%) odsetek firm, które posiadają faktury przeterminowane o ponad 30 dni.
 
Obecnie już co drugie przedsiębiorstwo deklaruje, że posiada tego typu zaległości – dotyczy to głównie małych i średnich podmiotów, wynika z badań przeprowadzonych przez Keralla Research dla BIG InfoMonitor. Z kolei dane raportu Coface z początku bieżącego roku pokazują, że wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w 2022 roku osiągnął aż 30%.
 
Widać wyraźnie, że te problemy zaczynają narastać. Rosnąca inflacja oznacza wzrost kosztów prowadzenia biznesu, na co nakłada się obserwowany w wielu mniejszych firmach spadek sprzedaży. Powoduje to trudności w zarządzaniu bieżącą płynnością finansową i prowadzi do zatorów płatniczych. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem może być skorzystanie z dopasowanych produktów finansowych takich jak faktoring – komentuje Jerzy Dąbrowski, wiceprezes zarządu Faktorii.
 
Tego typu wsparcie zostało docenione przez krajowych przedsiębiorców, co przełożyło się na rekordowe wyniki całej branży faktoringowej, która odnotowała aż 27% wzrost w stosunku do ubiegłego roku
To był także dobry rok dla Faktorii, będącej częścią grupy Nest Bank. Spółka odnotowała ponad dwukrotnie wyższy wzrost obrotów (o 59,9%) niż średnia dla całej kategorii (27%), finansując wierzytelności na kwotę ponad 1,9 mld złotych. Faktoria wypłaca na konto klientów do 90% wartości faktury, a ich limity sięgają do 10 mln złotych. 
 
 

O Faktorii:

Faktoria, spółka należąca do Grupy Nest Bank, to pierwszy fintech bankowy, z szeroką paletą rozwiązań przyspieszających, odraczających i zabezpieczających płatności dla małych, średnich i większych firm. W portfolio Faktorii znajduje się zarówno klasyczny faktoring, jak i usługa płatności odroczonych dla firm w systemie Buy Now Pay Later (Spingo). Faktoria oferuje również nowatorskie rozwiązanie dla użytkowników ERP dostępne poprzez platformę Apfino, należącą do Comarch ERP.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej