Faktoring w biznesie wspiera finansowo, potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki. To o tyle “fajny” produkt, że nie polega na pożyczaniu nikomu pieniędzy. Istotą faktoringu jest przyspieszenie płatności wystawionych faktur sprzedażowych. Dzięki tej usłudze właściciele firm nie muszą czekać tygodniami na przelewy. Mogą natychmiast otrzymać pieniądze, które de facto już zarobili, ale są one, na kilka tygodni bądź nawet miesięcy, zamrożone w wystawionej fakturze. Ale z faktoringu można wyciągnąć o wiele więcej korzyści. To nie tylko usługa finansowa, ale narzędzie, które w szerszej perspektywie pozwala sprawniej prowadzić biznes.
Bezcenna płynność finansowa
W czasie pandemii przedsiębiorcy jeszcze bardziej docenili płynność finansową. Nie każdy ma na koncie niezbędną, nawet niewielką, poduszkę oszczędności, która w razie potknięcia zapewni przedsiębiorstwu miękki upadek. W takiej sytuacji każda szybko opłacona faktura robi dużą różnicę i jest na wagę złota.
– mówi Michał Pawlik, prezes firmy faktoringowej SMEO.
I choć wiele firm skorzystało z pomocy publicznej, dzięki której miały nadpłynność, to nie można spocząć na laurach i odetchnąć, kiedy należy szczególnie skupić się na rozwoju biznesu. Komfortowa sytuacja, jaką jest stały dostęp do środków finansowych to właśnie idealny moment na to, aby pomyśleć nad strategią na przyszłość czy dokonać niezbędnych zmian w funkcjonowaniu i modelu firmy. Tu faktoring może okazać się narzędziem niezwykle pomocnym w szybszym i bezpieczniejszym rozwoju biznesu.
Wiele więcej niż finansowanie faktur
Faktoring to usługa, która w sposób kompleksowy pomaga przedsiębiorcom dbać o finanse firmowe i generalnie o biznes. Dzięki niej można lepiej zarządzać budżetem firmy, ale także przy pomocy faktora monitorować wszelkie należności oraz weryfikować partnerów biznesowych. W ten sposób zyskuje się cenny czas, który można spożytkować np. na prace nad rozwojem czy budowaniem nowych relacji biznesowych. Dzięki faktoringowi można też uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i problemów finansowych, które mogą wyniknąć jeśli podejmie się współpracę z nierzetelnym kontrahentem. Faktor przeprowadza wywiad gospodarczy i bierze kontrahenta pod lupę.
Faktoring w biznesie wciąż traktuje się jedynie jako koło ratunkowe, pozwalające błyskawicznie podreperować budżet firmowy w nagłej potrzebie, to relacja z firmą faktoringową może zaoferować firmie znacznie więcej korzyści. Wystarczy spojrzeć na faktoring w nieco inny sposób. Pamiętajmy o tym, że przedsiębiorcy korzystający z tej usługi mogą zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną, dzięki możliwości oferowania kontrahentom dłuższych terminów płatności. A to cenny benefit, który wiele firm bierze pod uwagę porównując oferty kontrahentów przed podjęciem decyzji o współpracy.
Wielu z naszych klientów podchodzi do tematu w sposób strategiczny. Podpisują umowę z firmą faktoringową, taką jak nasza, a następnie co miesiąc przekazują do finansowania 1-2 faktury natychmiast po ich wystawieniu. Dzięki temu od razu dysponują gotówką i błyskawicznie mogą ją reinwestować. Pozwalają pieniądzom pracować na siebie, dzięki czemu ich firma szybciej zwiększa swoje obroty. Inni klienci traktują faktoring jeszcze szerzej, jako nowoczesne narzędzie finansowe, które usprawnia prowadzenie ich biznesu. Koszt faktoringu na starcie wkalkulowują w cenę własnej usługi czy produktu. W ten sposób ich klienci są zadowoleni, bo kosztem nieco wyższej ceny mają o wiele dłuższy czas na spłatę zobowiązania. Jest to sytuacja win-win, z której obie strony czerpią korzyści.
– podkreśla Michał Pawlik.
Najbardziej liberalne podejście do faktoringu
Początkowo faktoring kojarzony był z drogą usługą przeznaczoną jedynie dla dużych korporacji. Później to się zmieniło, na rynku pojawił się faktoring online, z którego mogły korzystać także mali przedsiębiorcy. Finansowali oni faktury po kilka-, kilkanaście tysięcy złotych.
SMEO poszło jeszcze o krok dalej i wykonało odważny ruch, oferując finansowanie także mikrofirmom oraz młodym podmiotom. Z oferty faktora skorzystać mogą także nowo powstałe firmy, już od pierwszego dnia działalności. Faktor nie skreśla także firm, które mają niewielkie zadłużenia i nie wykazują zysków ani nie generują przychodu. Takie przedsiębiorstwa nie mają szansy na zdobycie finansowania w sektorze bankowym. Co więcej, SMEO oferuje finansowanie aż do pół miliona złotych całkowicie przez internet.
Tak liberalne podejście do udzielania finansowania jest możliwe dzięki rozwojowi własnej technologii, w szczególności autorskiego systemu antyfraudowego, budowanego w oparciu o sztuczną inteligencję, oraz scoringu behawioralnego.
Nasz produkt jest niezwykle elastyczny. Wszystkie systemy IT tworzymy samodzielnie i mamy nad nimi pełną kontrolę. Wykorzystanie BigData i sztucznej inteligencji, pozwala nam na ocenę Klientów, o krótkiej historii kredytowej będących poza zasięgiem banków. Łączymy najefektywniejsze standardy bankowe z alternatywnymi technikami scoringowymi opartymi o dane z social mediów, co pozwala nam poszerzać grupę docelową klientów. Pełna automatyzacja analizy kredytowej skutkuje decyzją o finansowaniu wydawaną w zaledwie 19 sekund. Robotyzacja procesów back-office i inteligenta matryca transakcyjna przyśpieszają wpłatę środków na konto Klienta do 15 minut.
podsumowuje Michał Pawlik.
Miliony na wsparcie płynności finansowej polskich przedsiębiorców
Misją SMEO jest wsparcie mikro i małych polskich przedsiębiorców poprzez poprawę ich płynności finansowej. Faktoring online to produkt wypełniający lukę pomiędzy dostępnymi do tej pory dla dużych graczy usługami banków i tradycyjnych firm faktoringowych, a potrzebami właścicieli tych mniejszych firm.
Firma faktoringowa SMEO niedawno pozyskała dodatkowe środki na finansowanie faktur polskich przedsiębiorców. Dzięki temu może udzielić realnego wsparcia firmom, które w czasie pandemii mogą cierpieć z powodu wydłużonych terminów płatności. W spółkę zainwestowały dwa prężne fundusze, holenderski Finch Capital oraz polski Precapital. Kwota transakcji wyniosła łącznie ponad 21 mln zł.
Materiał sponsorowany przez SMEO