Strona główna Faktoring na świecie Faktoring na świecie – edukacyjna misja FCI

Faktoring na świecie – edukacyjna misja FCI

Edukacyjna misja FCI w popularyzacji faktoringu na świecie

W wiosennym wydaniu „Trade Finance Talks”  ukazała się publikacja AYSEN CETINTAS Dyrektor ds. edukacji w FCI. Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, iż FCI jest światowym organem przedstawicielskim zajmującym się faktoringiem. Założone w 1968 roku jako globalne stowarzyszenie non-profit. Skupia już blisko 400 firm członkowskich w ponad 90 krajach, FCI oferuje mozliwość współpracy w zakresie faktoringu transgranicznego. Transakcje członkowskie stanowią prawie 60 procent światowego wolumenu faktoringu korespondentów międzynarodowych.

Edukacja to jeden z najsilniejszych filarów FCI i ta misja jest tożsama z misją Serwisu Faktoringowego w Polsce.

Rola MŚP dla gospodarki a problemy z ich finansowaniem

Pani A. Cetintas podkreśla znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w gospodarkach krajowych, a także ich globalny wpływ, ponieważ pod względem liczby dominują one na światowej scenie biznesowej. Jednak pomimo powszechnego uznania znaczenia MŚP dla gospodarek krajowych, nadal napotykają one trudności, które należy rozwiązać; jednym z bolączek tego sektora jest ograniczony dostęp do finansowania.

Wskazuje ona również konieczność rozwijania alternatywnych źródeł finansowania dla takich firm, a niewątpliwie takim produktem jest faktoring.

Zwraca również uwagę na potrzebę zmiany w podejściu przez rządy i instytucje finansowe. Sugeruje tu prace nad promowaniem i rozwijaniem zróżnicowanego podejścia do MŚP. Aby to zrobić, uważa, że instytucje finansowe powinny zacząć myśleć nieszablonowo. Indywidualne oferty dla MŚP wymagają głębokiego zrozumienia rynku, badań i korelacji między edukacją finansową, dostępem do faktoringu i zrównoważonym rozwojem.

Faktoring sprawdza się na całym świecie

Na całym świecie firmy wykorzystują faktoring jako elastyczne źródło finansowania. Firmy faktoringowe lub oddziały faktoringowe w bankach mogą zapewnić wyższy poziom finansowania niż tradycyjni pożyczkodawcy dla MŚP, ograniczając jednocześnie ich ryzyko kredytowe do akceptowalnych poziomów. Faktoring z powodzeniem rozwija się zarówno na dojrzałych, jak i wschodzących rynkach.

Umożliwia on firmom o słabych ratingach kredytowych dostęp do finansowania na podstawie wartości ich wierzytelności i ratingu kredytowego nabywców, a nie na podstawie ich własnej siły bilansowej.

Propagowanie wiedzy na temat faktoringu przez FCI

Przedstawiciel FCI zwraca uwagę, iż usługa ta nie jest uwzględniona w programach nauczania uniwersytetów i instytucji szkolnictwa wyższego, a edukacja jest jednym z kluczowych elementów przyszłego rozwoju i profesjonalizacji branży faktoringu i finansowania wierzytelności, dlatego Akademia FCI opracowała własną specjalistyczną serię programów nauczania, za jej pomocą której można zdobyć wiedzę od doświadczonych specjalistów. FCI zapewnia różnorodne możliwości uczenia się: od cenionych dyplomowych kursów e-learningowych po regularne seminaria, seminaria internetowe i programy dostosowane do potrzeb nowych i doświadczonych członków. Każdego roku około 1000 studentów uczestniczy w różnych kursach nauczania na odległość, a ponad 700 delegatów uczestniczy w różnych seminariach, warsztatach i szkoleniach FCI online i na miejscu.

W Polsce mimo pandemii usługa ta utrzymała tendencję wzrostową w 2020 r i na pewno przyczyni się do rozpędzenia gospodarki po kryzysie spowodowanym lock down.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej