Strona główna Porady Usługi faktoringowe – czy moja firma ich potrzebuje?

Usługi faktoringowe – czy moja firma ich potrzebuje?

Choć usługi faktoringowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorców, część właścicieli firm kojarzy je wyłącznie z podbramkowymi sytuacjami. Tymczasem regularna współpraca z faktorami niesie za sobą rozliczne korzyści także dla tych podmiotów, których sytuacja finansowa jest stabilna.

W ciągu ostatnich lat znaczenie usług faktoringowych na polskim rynku finansowym zdecydowanie wzrosło. Firmy coraz częściej traktują to rozwiązanie nie jako wygodną alternatywę wobec odmowy kredytu bankowego, ale jako wygodny sposób na szybsze pozyskanie należnych im pieniędzy.

Usługi faktoringowe – kto powinien z nich skorzystać

Usługi faktoringowe to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które często borykają się ze spóźnialskimi kontrahentami. Dzięki faktoringowi mogą nie tylko uzyskać środki ze swoich faktur, ale także inicjować działania upominawcze czy zarządzać swoimi wierzytelnościami. Faktoring pozwala przedsiębiorcy pozbyć się odpowiedzialności za należności, weryfikację kontrahentów, monitorowanie zapłaty faktury, a nawet za windykację. Dzięki temu może skupić się całkowicie na rozwijaniu własnego biznesu.

To doskonałe rozwiązanie na trapiące małych i średnich przedsiębiorców problemy z opóźnieniami w regulowaniu należności. Usługa faktoringowa przeciwdziała zatorom płatniczym i destabilizacji kondycji finansowej przedsiębiorstw. Faktoring pozwala firmie dysponować należnymi jej środkami od razu po wystawieniu faktury. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca niejako „odmraża” środki, które jeszcze przez jakiś czas nie byłyby dla niego dostępne. Takie fundusze może potem spożytkować w dowolny sposób, np. przeznaczyć na spłatę bieżących zobowiązań lub zainwestować w dalszy rozwój swojego biznesu. Nie musi także poszukiwać dodatkowych źródeł finansowania, np. w postaci kredytu lub pożyczki, gdy jego klient spóźnia się z uregulowaniem należności.

Zarządzanie należnościami

Faktoring to świetne rozwiązanie dla dobrze prosperujących firm, które zarządzają wieloma należnościami. Nagromadzenie się faktur może utrudniać przedsiębiorcy wywiązywanie się z własnych zobowiązań. Współpraca z firmą faktoringową zdejmuje z niego obowiązek pilnowania płatności od kontrahentów oraz dyscyplinowania tych, którzy spóźniają się z płatnościami. Faktorzy nie tylko biorą na siebie odpowiedzialność za opóźnienia, ale także dbanie o to, by kontrahenci płacili swoje zobowiązania. Wszelkie ewentualne problemy w tym zakresie leżą w gestii specjalistów, dzięki czemu przedsiębiorca może skoncentrować się na prowadzeniu działalności.

Szybki rozwój

O faktoringu powinny pomyśleć również młode firmy, które znajdują się w fazie szybkiego wzrostu. Tego typu podmioty potrzebują funduszy na rozwój, jednak banki przy udzielaniu im finansowania opierają się w dużej mierze na dotychczasowej historii działalności. To blokuje młodym firmom możliwość pozyskania finansowania na dalsze inwestycje.W przypadku faktoringu okres działalności firmy nie odgrywa tak dużego znaczenia. Faktoring zapewnia firmom szybki dostęp do środków finansowych zamrożonych w fakturach. Fundusze te mogą zostać spożytkowane od razu na sfinansowanie nowych zleceń czy inwestycji. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy nie muszą oczekiwać na zapłatę należności, co przyczynia się do wzrostu potencjału produkcyjnego firmy.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej