Strona główna Faktoring w Polsce Rozmowa z Mariuszem Łukasiewiczem, Prezesem BNP Paribas Faktoring

Rozmowa z Mariuszem Łukasiewiczem, Prezesem BNP Paribas Faktoring

O działalności faktoringowej i atutach BNP Paribas Faktoring, o edukacji klientów i limitach ubezpieczyli i wreszcie o feminatywach – rozmawiamy z Mariuszem Łukasiewiczem, Prezesem BNP Paribas Faktoring.

Jak ocenia Pan miniony rok 2022 i jakie widzi wyzwania stojące przed BNP Paribas Faktoring w 2023?

 
Szczególnie ostatnie dwa lata przyniosły potężne zawirowania w wielu sektorach gospodarki. Mowa oczywiście o pandemii, która odcisnęła na nas olbrzymie piętno. Faktoring w Polsce jest jednak coraz popularniejszym źródłem finansowania, które w tej bezprecedensowej sytuacji pomogło wielu przedsiębiorcom utrzymać miejsca pracy i kontynuować działalność, pomimo licznych trudności. Zwłaszcza w niepewnych czasach, zaletą faktoringu jest zabezpieczenie sprzedaży, również do odbiorców zagranicznych. Klient poprawia swoją płynność, korzystając ze swoich faktur oraz nie musi obawiać się, czy odbiorca zapłaci za towar – to już leży po stronie firmy faktoringowej. Obecnie bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć się przed problemami z płatnościami od odbiorców.
 
Korzystając z faktoringu, eksporterzy mogą znakomicie obniżyć swoje rosnące koszty finansowania. Jeżeli faktura jest wystawiona w EUR, to koszt finansowania jest oparty o stawkę EURIBOR, która aktualnie jest aż o ponad 5 punktów procentowych niższa niż stawka WIBOR. To powoduje, że koszt finansowania w EUR jest ponad dwukrotnie niższy niż w PLN. Analizując rynek faktoringowy w Polsce, można stwierdzić, że prawie 80% obrotów uzyskanych z tego rodzaju usług od lat jest generowanych lokalnie, natomiast ok. 20% to finansowanie eksportu.
 
Możemy jednak również zauważyć, że faktoring eksportowy to branża, w której następuje stały rozwój. Wyraźnie widać też cały czas zwiększającą się popularność i powszechność rozwiązań, które oparte są na przejęciu ryzyka odbiorców, czyli tzw. faktoringu bez regresu, inaczej zwanego pełnym. Faktoring krajowy pełny regularnie rośnie. W przyszłość możemy patrzeć z optymizmem.
 

W jakim obszarze będziemy mogli zauważyć szczególną aktywność BNP Paribas Faktoring w 2023 r.?

 
Nasza oferta jest bardzo szeroka i obejmuje faktoring niepełny, faktoring pełny z polisą Klienta, faktoring pełny z polisą faktora, faktoring pełny z polisą faktora z zakazem cesji, faktoring pełny, faktoring odwrotny, program finansowania dostawców, Faktoring Pan European, faktoring multi-local, data faktoring – model rozliczeń z faktorem. Jesteśmy członkiem światowych i polskich organizacji, zrzeszających firmy faktoringowe, między innymi Polskiego Związku Faktorów i FCI (Facilitating Open Account – Receivables Finance), dlatego działamy w oparciu o najwyższe standardy. Jakość i wiarygodność stanowią nasze wiodące filary. Jesteśmy wiodącą firmą faktoringową w Polsce, skupiamy się przede wszystkim na utrzymaniu wysokiej jakości w każdym obszarze, a także rozwijaniu oferty między innymi w oparciu o badania satysfakcji klientów.
 

Czy obserwują Państwo zwiększone zainteresowanie faktoringiem pełnym i jak ocenia Pan politykę ubezpieczycieli w kwestii nadawania limitów?     

 
Faktoring równa się bezpieczne finanse. Ponadto, zabezpiecza stały i pewny dopływ gotówki. Faktoring pełny znajduje się na fali wznoszącej, dlatego mocno eksponujemy te narzędzie w naszej ofercie. Chronimy naszych klientów przed opóźnieniami płatności. Fakt uczestnictwa w transakcji BNP Paribas Faktoring działa prewencyjnie. Faktor przejmuje pełne ryzyko niewypłacalności u kontrahentów, co z kolei gwarantuje 100% pewność zapłaty. Faktoring jest również korzystny dla bilansu firmy. W faktoringu pełnym poprawiamy wskaźnik rotacji należności, dzięki wyksięgowaniu należności z bilansu. Limity faktoringowe wpisywane są do umowy, ale to nie oznacza, że muszą pozostać niezmienne przez cały okres współpracy na linii faktor-faktorant. Przedsiębiorca może negocjować zmianę wysokości limitów, argumentując ją przebiegiem dotychczasowej współpracy. Podstawą do podwyższenia limitu jest na przykład zachowanie dyscypliny w terminowym opłacaniu faktur przez odbiorcę i zwiększenie obrotów z danym odbiorcą. 
 

Co wyróżnia BNP Paribas na tle innych firm faktoringowych w Polsce?     

 
BNP Paribas Faktoring stawia na kompetencje. Firmę tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści faktoringowi – ponad 90% klientów jest zadowolonych ze współpracy. Proponujemy jasne i czytelne zasady współpracy oraz reagujemy na potrzeby klientów. Bezpieczna, szybka obsługa transakcji faktoringowych odbywa się dzięki innowacyjnemu narzędziu online. Gwarantujemy szybki dostęp do gotówki, a także kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu faktoringowego. Swoją ofertę kierujemy do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych, usługowych oraz prowadzących sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Korzystając z doświadczeń światowej grupy, proponujemy rozwiązania również dla międzynarodowych grup kapitałowych, których celem jest jednolite podejście do faktoringu we wszystkich podmiotach. Oferta spółki dostępna jest także w oddziałach BNP Paribas Bank Polska S.A. na terenie całego kraju. Posiadamy szeroki wachlarz produktów faktoringowych dedykowanych małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom, zarówno krajowym jak i zagranicznym, dostosowanych do ich potrzeb.
 

Faktoring budzi coraz większe zainteresowanie w Polsce. Niewątpliwie duży wpływ na to ma edukacja klientów. Jakie działania w tym obszarze podjął BNP Paribas i z jakich kanałów, narzędzi korzystają Państwo, by promować faktoring?  

 
Obserwujemy zwiększone zainteresowanie faktoringiem. Bez wątpienia, wpływ na to ma edukacja oraz wszelkiego rodzaju akcje czy materiały poradnikowe. Jesteśmy obecni w serwisie LinkedIN, gdzie na bieżąco dzielimy się informacjami z życia firmy, ciekawymi danymi, a także artykułami eksperckimi. Stawiamy również na jasną i otwartą komunikację z naszym otoczeniem biznesowym. Nasi eksperci to nie tylko fachowcy z najwyższej półki, ale także specjaliści branżowi, którzy edukują oraz promują w mediach dobre praktyki związane z faktoringiem. Czynnie angażujemy się również w akcje inicjowane w ramach naszej grupy. Ostatnim przykładem są feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne opisujące między innymi zawody. Pomagają one walczyć ze stereotypami i wyrównywać szanse między płciami. Naszą misją jest dbanie o różnorodność. Wszystkie ogłoszenia o pracę są przygotowane z dbałością o feminatywy. Budujemy również świadomość pracowników w zakresie możliwości ich używania.
 
Dziękujemy za rozmowę.
                                                                                         
 

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej