Do niedawna na polskim rynku faktoringowym dominowały przede wszystkim banki. Obecnie coraz częściej pojawiają się na nim również fintechy. Te innowacyjne podmioty dostrzegły swoją niszę przede wszystkim w zakresie świadczenia usług dla mikroprzedsiębiorców oraz dla firm z sektora MŚP.
Usługi faktoringowe cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Zainteresowanie rozwiązaniami tego typu rośnie zwłaszcza wśród podmiotów z sektora MŚP. To przede wszystkim one borykają się z problemem zatorów płatniczych oraz z utrudnionym dostępem do finansowania.
Podmioty, które oferują usługi faktoringowe:
- banki,
- niezależne firmy faktoringowe,
- fintechy.
Lukę na rynku produktów finansowych dla firm dostrzegły najpierw firmy pożyczkowe, które coraz częściej swoje oferty kierują właśnie do przedsiębiorców. Kilka lat temu do gry wkroczyły także fintechy, które obecnie coraz mocniej rozpychają się na polskim rynku faktoringowym. Choć dominującą pozycję na rynku nadal zajmują banki, w ciągu ostatnich lat coraz więcej fintechów faktoringowych z sukcesem poszerzyło swoją ofertę o tego typu usługi.
Fintechy w swojej działalności korzystają z nowoczesnej technologii. Ich rozwiązania dla firm są wygodne i łatwo dostępne z poziomu Internetu. Tak jest w przypadku faktoringu dla firm, który w swojej ofercie posiada m.in. SMEO czy PragmaGO. Każdy fintech posiada własną stronę internetową, na której przedsiębiorca powinien zarejestrować dane swojej firmy. Następnie w razie potrzeby może przesłać fakturę do fintechu, by po zweryfikowaniu cieszyć się gotówką na koncie.
Fintechy – oferta faktoringowa
Przedstawiciele sektora MŚP oczekują od dostawców usług finansowych przede wszystkim niskich cen, ograniczonej liczby formalności i wygody. Cenią również elastyczność oferty, która pozwala dopasować produkt finansowy do potrzeb własnego biznesu. Na tego typu oczekiwania odpowiadają właśnie fintechy, takie jak SMEO, Finiata czy PragmaGO. To właśnie one w ostatnich latach bardzo mocno rozwijały się w obszarze usług finansowych dla małych firm. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych doskonale odpowiadają na specyfikę tego rynku. Podmioty te zapewniają m.in. sprawniejsze procesy weryfikacji czy eliminację zbędnych formalności. Z kolei dzięki automatyzacji wielu procesów fintechy są często w stanie zagwarantować swoim klientom niższe ceny.
Fintechy swoją ofertę kierują zwłaszcza do mikroprzedsiębiorców, preferując przy tym faktury o niskich wartościach. Fintechy faktoringowe jak Finiata, SMEO czy PragmaGO umożliwiają sfinansowanie jednej faktury lub całego pakietu faktur. Najniższa wartość finansowanej przez nie faktury to około 400-500 zł, z kolei najwyższa może sięgnąć nawet 1 000 000 zł. Ważne jest, aby były to faktury nieprzeterminowane z terminem płatności między 7 a 90 dni (SMEO) lub od 8 do nawet 120 dni (PragmaGO). Rozwiązania tego typu dostępne są już dla najmniejszych firm, a skorzystać z nich można przez całą dobę na stronach internetowych wskazanych marek.Fintechy w swoich ofertach szczególnie skłaniają się w kierunku faktoringu cichego. To rozwiązanie, które pozwala na finansowanie faktur bez powiadamiania o tym kontrahentów. Sprawdza się w tych sytuacjach, gdy firma potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki, jednak nie chce informować o tym swoich klientów czy partnerów biznesowych.