Strona główna Faktoring w Polsce Perspektywy rozwoju faktoringu internetowego?

Perspektywy rozwoju faktoringu internetowego?

Jakie są perspektywy rozwoju faktoringu internetowego/? Ekspert: „Są obiecujące”


Nowoczesne technologie zmieniają świat finansów w taki sposób, że staje się on coraz bardziej dostępny i użyteczny dla przedsiębiorców. Jednym z istotnych kierunków tej ewolucji jest eFaktoring, czyli faktoring internetowy, z którego mogą korzystać już dziś nawet najmniejsze firmy. Ale ten rynek usług finansowych stoi również przed ważnymi wyzwaniami, takimi jak chociażby właściwa ocena ryzyka.

Najnowsze badanie Kaczmarski Group2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”, pokazuje, że faktury z odroczonym terminem płatności wystawia już 86 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP. W co drugiej firmie (55 proc.) zdarzają się problemy z terminowym regulowaniem zapłaty przez kontrahentów. To skłania przedsiębiorców do szukania nowoczesnych rozwiązań, które z jednej strony pozwolą im lepiej kontrolować spływ należności, a z drugiej zabezpieczą ich płynność finansową w razie problemów z płatnością ze strony klientów. Jednym z takich rozwiązań jest faktoring.


Jeszcze do niedawna faktoring był usługą finansową skierowaną wyłącznie do dużych firm. eFaktoring przeniósł tę praktykę na nowy poziom: umożliwił finansowanie faktur mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, eliminując zbędne formalności i biurokrację dzięki automatyzacji procesów. Dziś faktoring online jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem, które pozwala skrócić czas oczekiwania na pieniądze i tym samym ochronić płynność finansową każdego przedsiębiorstwa. Jednak oprócz zawansowanych aspektów technologicznych, musi też gwarantować bezpieczeństwo w transakcjach realizowanych przez Internet. Do tego niezbędne są: odpowiednie zarządzanie ryzykiem i weryfikacja klienta.

Automatyzacja procesów, elastyczność i bezpieczeństwo transakcji


– Największym atutem eFaktoringu jest eliminacja biurokracji. Mali przedsiębiorcy korzystają chętnie z tej formy finansowania, ponieważ pozwala im ona skupić się na operacyjnej stronie biznesu, zamiast tracić czas na uciążliwe procedury. Automatyzacja procesów sprawia, że przedsiębiorca może zawnioskować o finansowanie z dowolnego miejsca na świecie i otrzymać środki finansowe z faktur bezpośrednio na konto bankowe w zaledwie kilka minut. To proces w 100 procentach online, począwszy od wypełnienia formularza, przez dostarczenie informacji o fakturze, po podpisanie umowy kodem SMS – mówi Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG.


Ponadto faktoring nie generuje dodatkowego zadłużenia. Przedsiębiorca może ponieść jednorazowy koszt, zamiast podpisywać długoterminową umowę, jak ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego czy leasingu. Ten brak obowiązku długotrwałej współpracy i dowolność w doborze faktur zgłaszanych do finansowania są istotną przewagą dla przedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie zarządzać płynnością finansową w firmie.
Automatyzacja odgrywa również ważną rolę w ocenie ryzyka i weryfikacji klienta. Ponieważ błyskawiczna analiza wielu danych pochodzących z wiarygodnych źródeł, dotyczących klienta i historii jego płatności, zabezpiecza zarówno interesy instytucji finansowej, jak i wpływa na bezpieczeństwo transakcji. Dlatego firmy oferujące faktoring online muszą mieć wdrożone zaawansowane systemy zarządzania ryzykiem, które chronią obie strony procesu.


Automatyczna ocena ryzyka dokonuje się już na etapie wypełniania wniosku przez klienta, by w efekcie zakwalifikować daną fakturę do finansowania. To rozwiązanie nie wydłuża w żaden sposób czasu potrzebnego na decyzję, a wręcz można powiedzieć, że go optymalizuje. Ocena ryzyka odbywa się wyłącznie na podstawie danych pochodzących z raportów gospodarczych i baz rynkowych, a nie na podstawie dostarczonych przez klienta dokumentów. Dlatego oprócz faktury nie wymaga od niego żadnej dodatkowej dokumentacji. Obok oceny przedsiębiorcy firma faktoringowa ocenia też jego kontrahenta, który finalnie będzie opłacał fakturę. I w zależności od jego oceny zasugeruje różne rodzaje faktoringuwyjaśnia ekspert NFG.

Ważny gracz w rewolucji cyfrowej


Rynek faktoringu internetowego stoi również przed wyzwaniami. Warto pamiętać, że instytucje pozabankowe, fintechy, potrafią zarządzać podwyższonym ryzykiem, ale zbyt młode i niedoświadczone startupy faktoringowe, choć niezwykle innowacyjne, często znikają z rynku ze względu na brak stabilności finansowej. Wygrywają najlepiej zarządzane podmioty, posiadające unikatowe know-how i dostęp do kapitału, które mają wypracowane przewagi konkurencyjne.


W 2024 r. automatyzacja procesów w eFaktoringu nadal będzie istotnym elementem jego rozwoju. Dążenie do jeszcze większej efektywności i szybkości finansowania będzie napędzać innowacje w tej dziedzinie. Ale nie mniej ważne będą kwestie bezpieczeństwa transakcji oraz właściwej oceny ryzyka. Faktoring online bowiem to nie tylko dostawca nowoczesnych usług finansowych, lecz również ważny gracz w rewolucji cyfrowej.


Perspektywy rozwoju eFaktoringu są obiecujące, zwłaszcza w kontekście innowacji technologicznych. Obecnie obserwujemy dynamiczną rewolucję cyfrową na rynku finansowym, a mikrofaktoring online staje się integralną częścią tego procesu. Faktorzy wykorzystują najnowsze technologie, wprowadzają nowe pomysły i standardy, zwiększając elastyczność i dostępność tego rodzaju finansowania dla coraz większej rzeszy przedsiębiorstw. I dobrze, bo dzięki temu skutecznie wspierają przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, w budowaniu ich bezpieczeństwa finansowego – uważa Emanuel Nowak.

Źródło: Informacja prasowa Narodowego Funduszu Gwarancyjnego SA

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej