Polski Związek Faktorów serdecznie dziękuje za udział w XIV Międzynarodowym Kongresie Faktoringu.
Tegoroczna edycja wydarzenia była poświęcona analizie sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w Polsce, Europie i na świecie oraz omówieniu perspektyw rozwoju biznesu w Nowej Erze. Eksperci podsumowali także kluczowe wyzwania rynkowe, szanse i trendy w finansowaniu należności. Nie zabrakło też wymiany opinii pomiędzy przedsiębiorcami korzystającymi z faktoringu a dostawcami tych usług.
Wydarzenie było pełne pasjonujących wystąpień, ciekawych dyskusji i ważnych pytań. Spotkanie odbyło się w tradycyjnej formule konferencyjnej.
Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo!
Krótkie podsumowanie Kongresu
XIV Międzynarodowy Kongres Faktoringu, który odbył się 19 września, to wydarzenie o kluczowym znaczeniu dla sektora faktoringowego w Polsce. Organizowany przez Polski Związek Faktorów, kongres skupił się na analizie sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w Polsce, Europie i na świecie oraz na omówieniu perspektyw rozwoju biznesu w Nowej Erze.
-
Otwarcia Kongresu dokonał Konrad Klimek, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF. W swoim przemówieniu otwierającym podkreślił znaczenie faktoringu dla polskiej gospodarki oraz wyzwania i szanse, jakie stoją przed branżą w najbliższej przyszłości.
-
Faktoring w Polsce i w Europie po okresie pandemii – prezentacja przedstawiona przez Konrada Klimeka oraz Magdalenę Ciechomską-Barczak z EU Federation for Factoring and Commercial Finance. Omówiono wpływ pandemii na rynek faktoringowy, jak również strategie adaptacyjne przyjęte przez firmy w odpowiedzi na kryzys.
-
World of Open Account – Market Challenges, Opportunities and Trends in Receivable Finance: Globally and in the CEE– omówienie wyzwań, szans i trendów w finansowaniu należności na świecie i w regionie CEE przez Olenę Gryniuk z SME Banking Club oraz Simona Petermana z Raiffeisen Factor Bank. Przedstawiono globalne perspektywy dla branży oraz kluczowe czynniki kształtujące rynek w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
-
Wystąpienie Głównego Partnera Kongresu – Iron Mountain – prezentacja na temat roli informacji i pieniądza w świecie przez Martę Czarnecką i Agnieszkę Krupę. Podkreślono, jak ważne jest zarządzanie informacją w erze cyfrowej oraz jakie korzyści przynosi to dla sektora finansowego.
-
Wystąpienie Gościa Specjalnego – analiza sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w Polsce, Europie i na świecie oraz perspektywy w Nowej Erze przez Marka Zubera – byłego szefa doradców ekonomicznych premiera RP, samodzielny analityk – ekonomista w BPH. Uczestniczył jako prelegent lub panelista, w licznych konferencjach poświęconych gospodarce, ekonomii, rynkom finansowym miedzy innymi organizowanych przez Narodowy Bank Polski, czy Giełdę Papierów Wartościowych. Ekspert podkreślił, jak ważne jest dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i jakie wyzwania czekają przedsiębiorców w najbliższej przyszłości.
-
ESG – perspektywy dla biznesu i branży finansowej – prezentacja Tycjana Bieleckiego – Managing Director/ Tribe Leader ESG & Home Solutions Santander Bank Polska. Omówiono rosnące znaczenie kwestii środowiskowych, społecznych i z zakresu ładu korporacyjnego dla sektora finansowego oraz jakie korzyści przynosi to dla biznesu.
-
Wystąpienie Głównego Partnera Kongresu – Grupa BIK – omówienie współpracy z BIK i jak uratowali 5 mln zł przez Marzenę Jabłońską i Macieja Duszczyka. Przedstawiono case study dotyczące skutecznej współpracy oraz jakie korzyści przynosi to dla obu stronnych partnerów.
-
Nowa era w Business Information – prezentacja Matthieu Garniera – Group Head of Business Intelligence z Coface. Omówiono najnowsze trendy w zakresie informacji biznesowej oraz jakie narzędzia i technologie kształtują rynek w erze cyfrowej.
-
Panel dyskusyjny: Faktoring oczami klientów – dyskusja z udziałem: Grzegorz Gebler (Prezes Zarządu Facil), Cezary Kamiński (Prezes Zarządu Petro Mazowsze), Emilia Wyskwar-Onyszczuk (Dyrektor Skarbca Carrefour Polska), Aneta Sobiegraj (Dyrektor Skarbca Boryszew), Marcin Witczak (Prezes Zarządu Laude Smart Intermodal, Prezes Zarządu ATS). W trakcie panelu omówiono doświadczenia klientów związane z korzystaniem z usług faktoringowych oraz jakie oczekiwania mają wobec dostawców tych usług.
-
Wystąpienie Partnera Kongresu – Comarch – prezentacja na temat faktoringu przez Bartosza Lerkę – Business Solution Consultant Comarch. Omówiono, jak technologia wpływa na rozwój faktoringu oraz jakie korzyści przynosi to dla klientów.
-
Wystąpienie Partnera Kongresu – SAS Institute – omówienie Faktoring Experience przez Roberta Kożuchowskiego i Łukasza Libudę. Przedstawiono, jak ważne jest dostarczanie klientom wyjątkowych doświadczeń oraz jakie narzędzia i technologie pomagają w tym zadaniu.
-
Wystąpienie Gościa Specjalnego – prelekcja na temat syndromu oszusta i jak się z niego wyzwolić przez znaną psycholożkę Natalię de Barbaro. Omówiono, jakie mechanizmy psychologiczne kierują ludźmi w biznesie oraz jak radzić sobie z wewnętrznymi lękami i wątpliwościami.
Podsumowując, XIV Międzynarodowy Kongres Faktoringu był wydarzeniem kluczowym dla sektora faktoringowego w Polsce, skupiającym czołowych ekspertów i przedstawicieli branży. Jego sukces świadczy o rosnącym znaczeniu faktoringu w gospodarce Polski i świata.
Serwis Faktoringowy był Patronem medialnym Kongresu. Szczegóły znajdziecie również na naszych social mediach Linkedin.