Strona główna Faktoring w Polsce Wywiad z Sebastianem Dębkiem z Faktorii

Wywiad z Sebastianem Dębkiem z Faktorii

Sebastian Dębek – Manager ds. Sieci Brokerskiej w Faktorii opowiada nam o planach i wyzwaniach, jakie stoją przed firmą w 2023r. 

1. Jak ocenia Pan miniony rok przez pryzmat osiągnięć i wyników w Faktorii ? 

 
To był dobry rok dla Faktorii. Zbudowaliśmy ponad 100 mln zł nowego salda. Nasza dynamika obrotu była średnio 2,5 razy większa niż wzrost rynku. Miesięcznie podpisujemy 30-50 nowych umów faktoringowych. Coraz więcej umów, i coraz większe transakcje. Poza tym, kolejne integracje w ramach Spingo, czyli mechanizmu on line odroczenia płatności typu kup teraz-zapłać później dla e-platform sprzedażowych b2b, dostępnego w formie przycisku. Koniec roku to uruchomienie faktoringu na click na platformach Comarch ERP, gdzie teraz każdy, kto aktywuje usługę może finansować z poziomu systemu ERP każdą właśnie wystawioną fakturę poprzez naciśnięcie jednego przycisku “FINANSUJ”, bez konieczności logowania się do systemu faktora.
 

2. Czy w Pańskiej ocenie rok 2023 będzie równie pomyślny dla faktoringu w Polsce jak rok 2022 czy może jeszcze lepszy ? 

 
Oczywiście scenariuszy może być kilka. Jednak nie wydaje się, że należy zakładać spadek rynku w przyszłym roku, pomimo że przed nami naprawdę niewesoła perspektywa ekonomiczna. Po pierwsze – jak pokazuje historia – faktoring jest popularny zarówno w czasach dobrej, jak i złej koniunktury gospodarczej. Po drugie – w oparciu o produkty z przejęciem ryzyka, będziemy budować wspólnie bezpieczne łańcuchy dostaw. Wydaje się zatem, iż nawet jeśli wzrost rynku nie będzie na tak spektakularnym poziomie, jak było to ostatnio, w przyszłym roku branża faktoringowa sfinansuje ponad 400 mld zł obrotu handlowego.  
 

3. Obserwujemy imponujące wzrosty liczby klientów w Niemczech. Co Pańskim zdaniem należałoby zrobić, by i w Polsce ta liczba klientów mocniej rosła? 

 
Na pewno nie iść niemiecką drogą. Faktoring w Niemczech jest absolutnie przeregulowany a elastyczność rynku w zakresie oferowania nowatorskich rozwiązań mocno ograniczona. Wzrost liczby klientów faktoringowych może być pochodną wielu zdarzeń, np. szerszej oferty dla mniejszych i mikroprzedsiębiorstw (nadal stosunkowo słabo obsługiwanych), przesuwania się apetytów na ryzyko banków w kierunku faktoringu właśnie (szansa uplasowania korzystniej kapitału ze względu na zwrot i ryzyko) czy też ogólnie budowania większej świadomości usługi poprzez nieustającą edukację. Te trzy elementy mogą doprowadzić do trwałego wzrostu liczby firm korzystających z faktoringu.   

 

4. Jakie  mają Państwo plany na przyszły rok? 

 
Są to trzy główne bloki. Po pierwsze, stawiamy na dalszą automatyzację procesów obsługowych i udoskonalanie mechanizmów scoringowych (ich szybkości, trafności i skuteczności). Po drugie, zaprezentujemy rozbudowaną propozycję ofertową dla większych firm. I po trzecie, rozszerzymy usługi finansowe w ekosystemach ERP oraz integracje mechanizmu odraczania płatności “na click” z kolejnymi platformami sprzedażowymi. 
 

5. Jakie wyzwania stoją przed Faktorią w 2023 roku? 

 
Jak zwykle dużo planów i ze wszystkim musimy zdążyć. Ale chyba najważniejsze jest to, żeby rzeczywistość gospodarcza i polityczna nie pokrzyżowała nam (ani naszym konkurentom) naszych planów. Głównym wyzwaniem jest wpływ na nasz biznes czynników absolutnie niezależnych od nas. A ich kumulacja nie była nigdy większa niż obecnie. 
 

6. Z jakich osiągnięć w 2022 roku jesteście najbardziej dumni i czego Państwu życzyć w Nowym Roku?

 
W ubiegłym roku minęło 5 lat od założenia Faktorii. W tym czasie zrobiliśmy naprawdę wiele, a bardzo dużo efektów tych starań zobaczyliśmy właśnie w 2022 roku. Może niewłaściwe byłoby powiedzieć o Faktorii, że możemy absolutnie wszystko, ale… naprawdę możemy zrobić bardzo wiele dla naszych Klientów w obszarze finansowania, odraczania i zabezpieczania terminów płatności. Chcemy być najlepszymi ekspertami w asystowaniu naszym Klientom w codziennym zarządzaniu należnościami. I tego proszę nam życzyć w 2023.   
 

Sebastian Dębek  – Manager ds. Sieci Brokerskiej.  Z finansami związany od 2014 roku – wtedy to rozpoczął pracę w Banku Raiffeisen Polbank. Pierwsze kroki w faktoringu stawiał w 2017 roku, w Idea Money – jako Doradca Klienta Biznesowego. W tym czasie rozwinął szereg kompetencji, które nadal wykorzystuje we współpracy z klientami. W 2018 roku podjął pracę w Faktorii, gdzie doradza i wspiera rozwój firm.

Faktoria to część Grupy Kapitałowej Nest Bank i jednocześnie nowoczesny Fintech z siedzibą w Warszawie, specjalizujący się w usługach finansowych z zakresu płatności odroczonych.
Korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia, przy wsparciu najnowszych technologii i trendów IT, od ponad 5 lat Faktoria rozwija wachlarz produktów oferujących wsparcie finansowe dla polskich przedsiębiorców.

Artykuły Powiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. OK Więcej